grudnia 23, 2016

Gmina Gródek

Gmina Gródek ta położona jest w powiecie białostockim na Podlasiu. Jest to obszar w przeważającej mierze leśny [Puszcza Knyszyńska], posiadający wysokie walory przyrodnicze. 
Piękne krajobrazy, parki, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody tworzą malownicze krajobrazy. 
Walorem tych terenów są czyste strumyki, źródełka, rzeczki, zalewy. Przepływa tu rzeka Narew, Płoska, Supraśl, Raduninka. Można złowić w nich karpie, amury, szczupaki i inne gatunki ryb. Oprócz tego istnieją szlaki kajakowe, są plaże, brodziki. 

Nad wodą spotka się płazy, motyle, wiele gatunków ptaków, jak np. błotniaki łąkowe i zbożowe, bociany, orliki, cietrzewie, dubelty, derkacze. 
W dolinach rzecznych spotyka się liczne torfowiska i mokradła. Występują takie rośliny jak rosiczka, storczyki, niskie brzozy, świerczyna bagienna. 
W gminie tej, jak wspomniałam, jest przewaga obszarów leśnych, gdzie żyje wiele zwierząt, rosną różne rośliny, to raj dla grzybiarzy i zbieraczy jagód. 
Pośród sosen, świerków, dębów, brzóz, buków, grabów żyją m.in. żubry, łosie, sarny, jelenie, dzięcioły, puchacze, sowy, zimorodki. 

Dla tych osób, które preferują aktywny wypoczynek, istnieją szlaki turystyczne, rowerowe, piesze, konne, samochodowe, są ścieżki edukacyjne. 
To w tych okolicach jest wiele zabytkowych obiektów drewnianych, świątyń katolickich i cerkwi, pomników o ciekawej architekturze. 

Polecam ten region, nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ciszę, czyste powietrze, ale i też bogatą historię.


Copyright © Testuje i Gotuje , Blogger