listopada 30, 2017

Szlak Orła Białego

W zachodniej części Puszczy Augustowskiej znajduje się Szlach Orła Białego. Serdecznie zachęcam do przejścia [jazdy rowerem] tych terenów, to świetna lekcja historii.

W Puszczy jest wiele szańców, okopów, schronów bojowych, ale i też mogił, krzyży. Szlak przechodzi przez tereny dzikie, odludne, dlatego należy iść tylko wyznaczonym szlakiem.
Studzieniczna to interesująca miejscowość Szlaku. To tam jest pomnik leśników, którzy polegli za wolnoć kraju, a też okop i ziemianki z I wojny światowej. Z wieży widokowej, niedaleko jeziora, widać Staw Studzieniczański. 
W Studzienicznej jest też Sanktuarium Matki Bożej. Drewniany, zabytkowy kościół jest bogato zdobiony porożami z dzikich zwierząt. Sam papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce, był nim zauroczony. Jest to studnia z wodą o właściwościach leczniczych.

Grądzki to najbardziej niedostępne miejsce szlaku. Można tu zobaczyć partyzancką ziemiankę, bunkry był tam obóz AK. Wędrując lasami musimy jednak uważać na dziki, żmije zygzakowate. 

Na szlaku są też punkty widokowe, miejsca do odpoczynku.

W Puszczy Augustowskiej jest też wiele jezior. Kwitnie tu turystyka wodna, wędkarska, np. jeziora: Sajno, Białe, Necko, Rospuda, Wigry, Czarna Hańcza, Studzieniczne. Łowicz można szczupaki, okonie, leszcze, węgorze, liny, sandacze, płocie, karpie, sielawę i sieję. Bardzo duża rozpiętość gatunkowa zadowoli każdego wędkarza. Na brzegu jezior rosną rogatki i rdestnice. Zapraszam wytrwałych i ciekawych przeszłości!


Copyright © Testuje i Gotuje , Blogger