listopada 30, 2017

Hrabstwo Kłodzkie - co warto zwiedzać!


Rozciąga się na pograniczu polsko-czeskim na Dolnym Śląsku. Na tych terenach położone są piękne góry, malownicze doliny. To tu oddychamy czystym powietrzem, podziwiamy niczym nie zmęczoną przyrodę. Można tu zwiedzić zabytkowe budowle [zamki, dwory], muzea, kościoły. 

Pragnę zareklamować te miejscowości, które widziałam, będąc w tych okolicach, jak np. Kłodzko, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Długopole Zdrój, Kletno, Wambierzyce, Czermna.

W Kłodzku polecam do zwiedzenia: Twierdzę militarną i podziemia, w których znajdują się m.in. naturalnej wielkości osoby, karczmy, narzędzia tortur. 
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej natomiast godne obejrzenia są zegary mechaniczne z poprzedniego stuleci, szkło artystyczne oraz wiele eksponatów geograficznych, historycznych, geologicznych.

W niedalekiej Bystrzycy Kłodzkiej w dawnym kościele ewangelickim znajduje się Muzeum Filumenistyczne z eksponatami z całego świata. Bardzo ciekawe są te stare zapalniczki m.in. benzynowe, gazowe, chemiczne; krzesiwa, etykiety na pudełkach zapałek.

Ok. 6 km od Bystrzycy, między Długopolem Dolnym i Górnym, jest Długopole Zdrój. To niewielka miejscowość, w dolinie między zalesionymi zboczami, łagodnym klimacie. Jest tam piękny park, z okazami starych drzew, pijalnią wód mineralnych. Niedaleko hotelu SPA, po przeciwnej stronie Nysy znajduje się kawiarnia Horus usytuowana w byłym kościele ewangelickim.

Najstarsze uzdrowisko w Europie to Lądek Zdrój. W budynku "Zarój Wojciech" oprócz pijalni wód jest marmurowy basen, kamienne wanny do kąpieli i wiele innych atrakcji.

Z kolei Polanica Zdrój to jedno z modnych ostatnio kurortów. Jest to wiele parków, deptaków. Latem można podziwiać dywany kwiatów, kolorowe fontanny, w pijalni wód i w muszli koncertowej odbywają się występy muzyczne. Jest też tu park szachowy, gdzie odbywają się turnieje.

Duszniki Zdrój słynną m.in. z Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Odbywają się one w dworku, znajdujących się w pięknym Parku Zdrojowym. Oprócz pijalni wód uzdrowiskowych, rośnie tu wiele gatunków drzew. Tu też istnieje Muzeum Papiernictwa z jedynym w Polsce młynem papierowym.

Kudowa Zdrój posiada największą na Dolnym Śląsku pijalnie wód i Salę Koncertową. W parku rośnie wiele egzotycznej roślinności, jak kaktusy [agawy, opuncje], draceny i przepiękne, ulubione przeze mnie kolorowe rododendrony. 
Kudowa słynie też z Muzeum Zabawek.

Do innych atrakcji tego regionu zaliczamy Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie. Są to nacieki skalne tworzone przez przyrodę miliony lat. To skamieliny i kości lwów, hien, niedźwiedzi. Wygląda to bajecznie. W tej miejscowości jest też muzeum minerałów, jak i Park Jurajski z modelami dinozaurów.

Międzygórze, z kolei kojarzy mi się z Ogrodem Bajek. Wokół świerków, stoją drewniane figury bajkowych postaci, jak Pinokio, Pszczółka Maja, Gucio, Koziołek Matołek. Tam też znajdują się najwyższy wodospad tych terenów "wodospad Wilczki".

Piękne panoramy Sudetów możemy podziwiać z wież widokowych, jak np. na Górze Świętej Anny, na Górze Wszystkich Świętych, na Wielkiej Sowie. 

Polecam też zwiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach z ruchomą szopką. 

Inne atrakcje to skansen z danymi warsztatami pracy, Muzeum Etnograficzne i Mini Zoo. 

W Czermnej w małej kapliczce znajduje się jedyny w Polsce zbiór czaszek i kości ludzkich.

W naszych sąsiadów po stronie Czeskiej jest też wiele miejsc do zwiedzenie, np. Skalne Miasto, Klasztor w Broumowie, Muzeum modeli z papieru, kartonu [super!]. Zamki w Nachodzie, Nowym Mieście nad Metują i wiele innych atrakcji. 

Polecam, naprawdę warto zobaczyć te i wiele okolicznych miejscowości.

Copyright © Testuje i Gotuje , Blogger