listopada 19, 2015

Beskidy - Co warto zobaczyć!!


Region ten leżący na południu Polski obejmuje góry Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego, a też Śląsk Cieszyński. Każdy kto kocha góry powinien przyjechać tu na wypoczynek. Stąd też blisko jest do Czech czy Słowacji.

Głównym miastem Podbeskidzia jest leżąca nad rzeką Białą Bielsko - Biała. W mieście można zwiedzić wiele zabytków, jak, np. grodziska, Stare Miasto z pięknymi kamieniczkami, Zamek Książąt, Dom Tkacza, Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Ratusz, Teatr Polski, budynki sakralne.

To tu w Studiu Filmów Rysunkowych powstawał Bolek i Lolek, Tole, Reksio, smok Wawelski, profesor Gąbka i kucharz Bartłomiej Bartolini a też i inne postacie.

Następnym miastem tego rejonu jest Cieszyn, słynący także z wielu zabytków. Warto udać się na Wzgórze Zamkowe, ciekawy obejrzenia jest ratusz, rotunda, Studnia Trzech Braci, dawny pałac, a obecnie Muzeum, budynek teatru ale i kościoły katolickie, ewangelickie, klasztory. 

Najstarszym miastem jest Żywiec, z pałacem Habsburgów, zamkiem Komorowskich, kościołami, katedrami, kapliczkami, Browarem Żywiec.

W okolicznym miejscowościach: Skoczów, Szczyrk, Wisła, Zebrzydowice, Wilamowice jest także wiele obiektów zabytkowych, wartych obejrzenia: zamki, kościoły, studnia, muzea, chałupy.

W Beskidach zostały wytoczone szlaki turystyczne aby można było łatwiej poruszać się po regionie, zarówno pieszo jak i rowerem. 
Parki Krajobrazowe i Narodowe zamieszkają jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, lisy, niedźwiedzie. Porastają je lasy jodłowe i świerkowe. Rosną też dęby, cisy, lipy. Teren ten to raj dla ptactwa. To tu żyją ślepowron, kaczki, gęsi, łyski, kurki wodne, perkozy, czaple głuszce.

W tych górach ma źródła Wisła, najbardziej znanym szczytem jest Babia Góra. 
Miłośnicy przyrody znajdą tu wymarzony teren dla swoich pasji, wędkarstwa, myślistwa, grzybiarstwa. Wędkarze mogą łowić pstrągi w jeziorach, rzekach, potokach, stawach rybnych.

Myśliwi mają do dyspozycji lasy, łąki [dziki, sarny, lisy, zające] i stawy [kaczki, gęsi, kuropatwy, bażanty].

Beskidy zapraszają do uprawiania turystyki pieszej, zmotoryzowanej, rowerowej. W okresie zimowym działają wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe, skocznie, trasy biegowe, kolejki linowe, tory saneczkowe.
Latem można uprawiać sporty wodne: kajakarstwo, nurkowanie, rejsy stateczkiem, turystykę konną. 

Ten region to też cenne miejsce uzdrowiskowe. Jest tu wiele sanatoriów, ośrodków SPA, hoteli. Mikroklimat, wody solankowe, mineralne są korzystne dla zdrowia. Leczy się tu reumatyzm, drogi oddechowe, układy krążenia i nerwowe, alergie. 


Centrum Kultury i Turystyki tych gór to Bielsko-Biała. To tam odbywają się wiele międzynarodowych konkursów (plastycznych), międzynarodowy festiwal chórów, fotofestiwal, wystaw (np. malarstwa), impresy sportowe.
Okolice sprzyjają do uprawiania marszów, biegów, jazdy na rowerze, spacerów.

W tych rejonach można spotkać wiele starych kapliczek, kościołów. W Kukowie, między Żywcem a Suchą Beskidzką, stoi 300-letnia barokowa kolumna z kapliczką. W okolicy jest wiele takich kolumn, kaplic, figurek, jednak już nie takich starych i wysokich. Są też górnicze kapliczki koło Targoszowa i Krzeszowa, wybudowane w podzięce za ocalenie.

W Bielowicku, niedaleko Jasienicy, można obejrzeć zabytkowy, ciekawy architektonicznie, drewniany kościół. Bogate wnętrze kościoła zachwyci każdego, jest po prostu piękne. 

Innym wartym obejrzenia zabytkiem jest kościół w Zręcinie [gmina Chorkówka]. Ciekawostką jest to, że polichromią zaprojektował sam Stanisław Wyspiański zaś obrazy namalowane zostały przez jego uczniów.

Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza.

Nieopodal w Kopytkowie znajduje się Muzeum Kultury Szlacheckiej. Można w nim obejrzeć m.in. meble dworskie, obrazy, tkaniny, żyrandole, piec kaflowy z dekoracjami scen biblijnych, a też szable, pasy kontuszowe, kaplerz.

Z kolei będąc w Beskidzie Makowskim, w Budzowie można podziwiać kolekcję militariów, którą zgromadził na swej posesji, jeden z mieszkańców. Znajduje się tam transporter opancerzony SKOT, radziecka ciężarówka ZiT, na naczepie umieszczona jest rakieta. Jest też armata, haubica samobieżna, czołgi a też wiele innych ciekawych eksponatów. Polecam to osobom, które interesują się historią wojskowości.

Beskid Mały można podziwiać wędrując szlakiem Beskidzkim, między Przełączani Przysłop i Isepnicką i stokami Cisowych Grap. Po drodze mijamy kamienny szałas, stanowiący osobliwość etnograficzną Karpat.

W Beskidach jest wiele wzgórz, pagórków chętnie odwiedzanych przez turystów. Wymienię kilka z nich: Koliste Grono z Halę Kamińskiego, Magurka Wilkowska ze schroniskiem PTTK, Magurka Małastowska też ze schroniskiem i piękną przyrodą, Magura ze schroniskiem "Klinczok", Magura Radziechowska z piaskowcami istebniańskimi, Borsucza Góra [na trasie z Suchej Beskidzkiej na Przełącz Przysłop], szczyt na trasie ze Skrzycznego na Baranią Górę - Magurka Wiślańska.

W Beskidzie Sądeckim, ze szczytu Jaworzyny podziwiać można piękną panoramę, widać Tatry, Małe Pieniny, Turbacz, Gorce, Radziejowa. Na szczyt jeździ najdłuższa kolejka w Polsce, tzw. kolej gondolowa. Idąc pieszo mijamy schronisko PTTK, Hale Łabowską, Bukową - to szlak czerwonej. Na szlaku niebieskim spotyka się wiele rezerwatów, m.in. ostoja głuszcza.

Beskidy to teren wyjątkowo atrakcyjny przez cały rok, dla osób w każdym wieku, aby poznać jeszcze wiele innych nie opisanych atrakcji. Wierzcie mi, WARTO!Copyright © Testuje i Gotuje , Blogger