sierpnia 26, 2015

Nadleśnictwo Bardo Śląskie
Góry Bardzkie znajdują się w Sudetach to tereny bardzo malownicze, posiadające niepowtarzalny klimat. Porośnięte są przede wszystkim świerkami, bukami, dębami, sosnami, modrzewiami, brzozami, jesionami i cisami. Najwyższe wzniesienie Gór to Góra Kłodzka i Ostra Góra, a na terenie nadleśnictwa najwyżej położone są Góra Malinowa i Jawornik Wielki.
Pasma gór są niewysokie, dlatego są świetne do wspinaczek nisko i średniogórskich.

Nadleśnictwo dzieli się na 2 części: Nysa Kłodzka, nad brzegiem której położone jest m.in. miasteczko Bardo.
Większa część terenów leśnych podlega ochronie przyrody. Na terenie rezerwatu oprócz cisów, rosną naparstnice wielokwiatowa, orliki pospolite, storczyki męskie, szmaciaki strzępiaste.
Do pomników przyrody należą tulipanowce amerykańskie, buki purpurowe, żywotnik zachodni.

Różnorodność gatunków zwierząt i ptactwa dopełnia obraz tego pięknego terenu.
Występuje tu gąsiorski, zimorodki, dudki, bociany czarne, dzięcioły, puszczyki, gile, myszołowy, bobry, wydry, rzekotki, traszki, zaskrońce, salamandry plamiste, rohatyńce.
Zwierzyna łowna stanowi nierozerwalnie związane jest z terenami leśnymi. Na trwałe w krajobraz wpisane są muflony, jelenie, sarny, dziki, zające, borsuki i lisy.

Aby zachować trwałość lasów stosuje się hodowlę drzewostanu. Nasiona do sadzonek pochodzą z najlepszych i najcenniejszych drzew. W szkółkach leśnych produkuje się oprócz gatunków lasotwórczych także i dziką gruszę, jabłoń, jarzębinę i kasztanowiec.

Lasy narażone są na szkodliwe działanie szkodników, owadów, grzybów, np. kornik drukarz. Dlatego podlegają ścisłej ochronie, stosuje się różne formy zabezpieczeń.

Teren ten poprzez niepowtarzalny charakter jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Przez Góry Bardzkie prowadzi długodystansowy szlak turystyczny, są to ścieżki rowerowe i trasy narciarskie. Organizowane są też spływy pontonowe przełomami Nysy Kłodzkiej.

Na terenie nadleśnictwa oprócz atrakcji przyrodniczych istnieją zabytki kultury materialnej. Do najciekawszych i wartych zwiedzenia należą m.in.

  • Krzywa Wieża i ruiny zamku renesansowego, rynek z ratuszem w Ząbkowicach Śląskich,
  • gotycki most św. Jana, forty w Kłodzku,
  • kamienny most, Bazylika Mniejsza, "cudowne źródełko" przy Drodze Krzyżowej w Bardzie,
  • kopalnia złota w Złotym Stoku,
  • pałac w Kamieńcu
  • wiele innych budowli.

Nadleśnictwo Bardo Śląskie to przepiękne naturalne tereny z wiekowymi i różnogatunkowymi drzewami, przeciętymi licznymi jarami, wąwozami, z potokami górskimi, z niezapomnianymi widokami, z cudownym czystym powietrzem i malowniczymi drogami leśnymi pozostaną w pamięci na wiele lat.Copyright © Testuje i Gotuje , Blogger